Projekt Se včelaři o včelách nabízí stream z přednášky Mgr. Moniky Jindrové a Ing. Alexeje Bezrukova.
Téma: Včelaření v ležanech a jejich využiti v apidomku.
Přednáška se konala v sobotu 26. 2. 2022 v aule Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze 6 – Ruzyni.
Lektoři:
Ing. Alexej Bezrukov vystudoval Státní technickou univerzitu Chersonu, obor počítačové systémy automatického řízení. Je absolventem Moravské včelařské školy v Hranicích a Středního učiliště včelařského v Nasavrkách. V Kunvaldě v podhůří Orlických hor provozuje s Monikou Jindrovou rodinné včelařství a zabývá se včelařením v ležanech a výstavbou apidomků.
Mgr. Monika Jindrová vystudovala Univerzitu Karlovu v Praze, obor management zdravotnických a sociálních organizací. Je absolventkou nástavbového oboru apiterapie pro zdravotnický personál v Petrohradě.
Co Vás na videu čeká?
Alex přivezl na ukázku nejen úly, ale i veškeré své vybavení. Podrobně představí včelaření v ležanech (horizontálních úlech) a jeho historii, zejména v zemích, kde to tak neznáme (Ukrajina, Rusko, Bělorusko, Polsko, Pobaltí, Halič, Maďarsko, Gruzie …). A také zmíní výrazné osobnosti historie oboru, zejména se vztahem k úzko-vysoké míře: např. Gerstunga, Datheho, Prokopoviče, Layense, Blinova … Důkladně porovná přednosti i nedostatky či plusy a minusy včelaření v ležanech se včelařením v nástavkách.
A pak se bude věnovat konstrukci svého současného úlu, detailům, pomůckám. A metodě včelaření, jež je samozřejmě jiná. Zootechnika, vychytávky, oddělky, smetence, chov matek, o práci v jednotlivých obdobích sezony, krmení, zimování, komorování.
Ono se o ležanech občas soudí, že se v nich sice dobře chovají matky, ale včelařit se v nich moc nedá, ale on vysvětlí (prošel si vším, začal kdysi na Ukrajině s dědou v ležanech, pak v Čechách pokračoval v nástavkách a nyní má opět celý provoz v ležanech), že to jde a jak to jde. A jak to může být fungující a ekologicky čistý provoz.
Monika kromě četných trefných poznámek a doplňků k Alexovu výkladu přidá velmi zajímavou pasáž o propolisu (včetně řady nových zjištění), výklad o diversitě zdrojů ve vztahu ke kvalitě propolisu, jeho léčebným účinkům i k imunitě a zdraví včel.
A představí apidomky, jejich užití, spoustu užitečných detailů, včetně legislativy. Jak to funguje, co se tam odehrává, jak to zařídit v praxi, hygienu a pod. Jasně, že dojde i na dýchání úlového vzduchu a na to, jak se starat o včelstva v apidomcích. Nebudou chybět ani zkušenosti ze zahraničí, odkazy na odbornou literaturu a zahraniční weby.
To vše najdete na presentovaném streamu.